druk 3d

oferujemy druk 3D w dwóch technologiach

 1. Solidscape 3Z – ultraprecyzyjny druk 3D w wosku na cele jubilerskie i inne odlewnicze
 2. FDM – precyzyjne i wytrzymałe prototypy obudów, form, pojemników, części, a także makiety, z materiału plastikowego ABS Plus

» zobacz także: usługi skanowania laserowego do druku 3D i pomiarów 3D
» prześlij plik do wyceny (nie zapomnij o podaniu gabarytów)

1. Woskowy druk 3D

Technologia: Solidscape 3Z, grubość warstw od 0,006 do 0,025 mm (standardowo stosujemy grubość 0,025 mm), powstaje bardzo precyzyjny model woskowy o bardzo dobrym wykończeniu powierzchni. Temperatura topnienia wosku to ok. 100 stopni. Model jest delikatny. Materiał nadaje się najlepiej do odlewania metodą wosku traconego. Można również tworzyć formy gumowe na zimno.

Zobacz: galeria modeli Solidscape.

2. Druk 3D z plastiku ABS Plus

Technologia: FDM wysokiej klasy (profesjonalna maszyna), materiał: ABS Plus firmy Stratasys (wytrzymałość temperatury do 92 st.; wysoka jakość i wysoka cena materiału), grubość warstw 0,25 mm, kolor kości słoniowej. Powstaje wytrzymały model plastikowy. Jakość wykończenia powierzchni jest bardzo wysoka – w porównaniu z nieprofesjonalnymi drukarkami 3d, które byłyby nawet w stanie drukować z cieńszą warstwą. Pole robocze maszyny: 203 x 152 x 152 mm. Modele, które byłyby większe, mogą być klejone lub składane – zależnie od geometrii. Wydruki mogą być także lakierowane. Minimalna grubość ścianki i zalecany minimalny rozmiar detalu na obiekcie to 1 mm.

Nasze modele fizyczne służą jako:

 • szybkie prototypy, dla oceny wizualnej lub testów funkcjonalnościowych
 • różnego rodzaju makiety o skomplikowanej geometrii, w tym makiety architektoniczne i dioramy
 • krótkie linie produktów
 • modele do dalszej obróbki, np. na maszynach CNC
 • skuteczne marketingowo narzędzie wizualizacji
 • matryce do przygotowania form na odlewy
 • formy do termoformowania
 • precyzyjne modele do odlewu metodą wosku traconego lub do stworzenia formy silikonowej

Precyzja budowanych modeli w technologii FDM wynosi do 0.25 mm, w zależności od płaszczyzny – aczkolwiek przy odpowiednim ułożeniu udaje się oddać detale o wymiarze nawet 0.07 mm. Materiał ABS Plus, z którego maszyna buduje modele, świetnie nadaje się do klejenia, dlatego wymiary obiektu mogą być dowolne, o ile grubość ścianki obiektu pozwala na sklejenie detalu.

Cena druku 3d w technologii FDM

Dla przygotowania wyceny pliku do druku 3d, prosimy o przesłanie modelu w formacie STL (lub zamknięte bryły w formacie 3DM, STP lub IGES), z podaniem wymiarów obiektu. Cena druku 3d wynika z kombinacji czasu pracy maszyny oraz objętości zużytego materiału modelowego oraz ewentualnie podporowego. Dlatego dla określenia ceny konieczne jest przeprowadzenie symulacji w oprogramowaniu maszyny na pliku STL. Wszelkie wyceny na oko, na podstawie rysunków lub fotografii są obarczone błędem zazwyczaj w granicach -50 +300%.

Poza drukiem 3d, wykonujemy również usługi modelowania 3d, czyli przygotowania odpowiedniego projektu i pliku do wykonania na drukarce 3d. Zajmujemy się także naprawą niepoprawnych plików STL.

Gwarantujemy poufność wszystkich przesyłanych do nas modeli.

Jak obniżyć koszty druku 3d w technologii FDM?

Druk 3d jest oczywiście tańszy, jeśli zużywamy mniej materiału, a maszyna pracuje krócej. Można to uzyskać na kilka sposobów:

 • Jedną z możliwości jest wykonanie modelu, który wewnątrz będzie miał małe pęcherzyki powietrza (jest to opcja druku 3d w naszej maszynie – nie należy tej zmiany wprowadzać w modelu na komputerze). Nie widać tego z zewnątrz, ale w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 30% materiału modelowego.
 • Inna metoda to budowanie obiektów ze ściankami (o grubości nawet do 1 mm), zamiast pełnych brył. Gdy mamy wykonać np. makietę budynku o kształcie graniastosłupa, będzie zdecydowanie taniej, jeśli zamiast całej bryły wydrukujemy ją wydrążoną i otwartą od spodu tak, że zostaną ścianki i dach o danej grubości.
 • Należy zdać sobie sprawę, że poza materiałem modelowym (który odpowiada modelowi komputerowemu) maszyna używa materiału podporowego (tzw. support) dla podtrzymania części modelu, gdzie ściana pochylona jest na zewnątrz o ponad 45 stopni w stosunku do pionu (osi Z). Aby obniżyć zużycie materiału podporowego często stosowany zabieg to podział modelu komputerowego na kilka części, osobny druk 3d tych części, a następnie ich sklejenie. Może to być korzystne również z tego względu, że może obniżyć czas pracy maszyny, skoro nie musi ona budować wysokiego rusztowania dla modelu.

Oczywiście naszym Klientom zawsze sugerujemy najtańsze rozwiązania.


Wydruki 3D w stanie surowym:

model w Rhino model wykonany na naszej drukarce 3d
wygładzony i pomalowany

Najbliższe szkolenia


Kontakt

Siedziba

Lemondim
ul. Kuropatwy 24 K
02-892 Warszawa
Poland
mapa